Istanbul... Grad sa hiljadu lica, mirisa i zvukova..


Boravili smo u delu grada koji se zove Aksaraj i toplo ga preporucujem svima jer je blizu svih glavnih atrakcija i dobro povezan prevozom sa svim delovima grada.
Glavne atrakcije su vise puta ranije pomenute ali ono sto nije to su cene ulaznica: krstarenje Bosforom 25YTL za duzu turu(kratka je jeftinija i traje samo 2h ali ima samo subotom) od novembra do aprila postoji samo jedan polazak u 10:35h i traje do 16:30 sa pristajanjem za rucak i setnju u jednom selcetu. Cisterna i Galata kula su 15YTL, Aja Sofija i Topkapi palata 20 YTL. Ulaz u harem u Topkapiju je jos 15lira.
Mi smo usli i u harem ali verujte da su to bile bacene pare jer stvarno nema nista specijalno da se vidi. Ceo taj deo kompleksa je u jako losem stanju tako da za te pare bolje probajte ribu u hlebu ispod galata mosta (4YTL) ili kuvani djevrek koji se prodaje svuda po gradu (0. 75YTL). Generalno, hrana je u odnosu na nase cene jako skupa. Rucak u restoranu za dve osobe iznosi minimum 50YTL osim u ekspres restoranima tipa menze gde mozete da birate izmedju par kuvanih jela.
Cene su u ovakvim restoranima pristupacnije ali ne ocekujte obilne porcije. Ako niste preterano gladni onda je OK.
Sto se tice prevoza bilo da se vozite tramvajem, zicarom ili vozom sve ide na zeton koji se kupuje na trafikama na samom stajalistu (1. 75YTL) ili na automatima gde su zetoni malo jeftiniji ako uzimate vise komada. Inace, za razliku od nasih automata njihovi uredno vracaju kusur:)
Sto se tice autobusa, za njih zeton ne vazi nego samo neka varijanta sa karticom ili kartu kupujete direktno kod vozaca ili konduktera. Inace, zanimljivo je da autobusi ukoliko je velika guzva ne staju na stanicu vec samo malo uspore, a vi uskacete u bus.
Pomalo smesno ali je tako.
Takodje, malo je bezveze sto na autobuskim stajalistima uglavnom nema obelezeno koji brojevi autobusa tu staju nego morate da se raspitate.
Ono sto ja znam je da autobus 69 vozi od Aksaraja do velikog trznog centra CEVAHIR(u kome mozete da kupite sve-od markiranih krpica, preko tehnike, stvari za kucu, hrane u Migros marketu... Nesto tipa naseg TC Usce samo na 7 spratova) i vec ranije pomenut bus 99 od stanice Eminonu do zicare za Pjer Lotif kafic. Inace, ulazak u kafic nije obavezan-ima terasa sa vidikovcem i pre kafica pa kome je mnogo 2YTL za caj ili 5YTL za sok moze samo da uziva u pogledu.
Neko je ranije pomenuo radnje KOSKA za kupovinu slatkisa kao povoljne ali ja nisam stekla takav utisak-naprotiv, jako su skupe mada zaista imaju najveci izbor.
Moj savet je da sve te djakonije kupijete u Misir carciji tj. na spice bazaru.
Ulaz na ovaj bazar je desno od dzamije na stanici Eminonu kada se gleda od stanice ka dzamiji (cisto da se ne izgubite kao mi:) Ovde mozete naci sta vam padne na pamet, a i dosta je jeftinije u odnosu na ostala mesta.
Naravno i ovde ima onih koji gledaju da se obogate preko noci pa ako vas ne mrzi prosetajte i raspitajte se o cenama onoga sto vas interesuje jer umeju da budu bas velike razlike(npr. stapici vanile se krecu od 3 do 10YTL). Ovaj deo je najpovoljniji i za kupovinu suvenira i pravog, prirodnog caja koji ne mozete naci u radnjama u gradu.
Van samog bazara u okolnim ulicama se prodaje i garderoba i obuca ali su cene kako-gde. Za kupovinu garderobe je definitivno najpovoljnije mesto Istikali ulica na Taksimu.
I ovde ima precenjenih markiranih stvari ali ako se malo zavucete u poprecne ulice i prolaze mozete zaista da birate sve od garderobe za smesne pare. U ovoj ulici imate i najbolji izbor lokalnih specijaliteta tipa kumpir, razne pite i ostala testa ali i restorane kao Burger King, KFC i ostale velike lance brze hrane...
Takodje, moja je preporuka da u nekoj knjizari kupite knjigu tj. vodic kroz Istanbul (ima na engleskom, ruskom, francuskom i spanskom pa kome sta vise lezi) jer tu imate opise svih zanimljivih mesta u Istanbulu kao i orjentaciono vreme potrebno za obilazak neke od ponudjenih atrakcija.
U takvim knjigama cete naci i adrese nekih restorana kao i detaljne mape odredjenih delova grada. Knjiga kosta 16YTL (bar je ova nasa kostala toliko-ima i za vise i za manje od toga).
Inace, ljudi su jako ljubazni i uglavnom znaju bar osnovne fraze na engleskom.
Slobodno pitajte jer u svakoj prodavnici ili hotelu ima neko ko dobro govori engleski i ko ce vas rado uputiti. Ipak, nocu nije bas prijatno zalaziti u neturisticke delove grada jer zaista ima dosta neosvetljenih sokaka, a to je visemilionski grad tako da...
Sto se tice vremena potrebnog da se vide bar te bitnije stvari mislim da je 5 dana sasvim dovoljno. Plan bi mogao da bude ovakav:
I dan - krstarenje Bosforom od 10:35 do 16:30. Nakon toga rucak u nekom od restorana ispod Galata mosta i eventualno odlazak do Galata kule
II dan - Plava Dzamija, Aja Sofija, Cisterna i Topkapi palata
III dan - Dolmahbakce, Taksim trg, Istikali ulica i Misisr carsija
IV dan - Pjer Lotif vidikovac, Grand bazar
V dan - kupovina svega sto ste zaboravili da kupite do tada i setnja Aksarajom gde ima na hiljade radnji koje ce vam sigurno izmamiti i poslednju liru iz dzepa :)
Sve u svemu, Istanbul treba doziveti i sigurna sam da cete pozeleti da se vratite opet. Ja sigurno hocu!