Planina Bjelašnica se nalazi u središnjem dijelu Bosne i Hercegovine, smještena jugozapadno, na udaljenosti od samo 25 km, od Sarajeva. Do nje je planina Igman, na kojima je održan veći dio takmičenja XIV Zimskih olimpijskih igara u alpskim i nordijskim disciplinama kao i skokovima.
Zima, od novembra do maja mjeseca, napravi snježne smetove visoke i do nekoliko metara koji predstavljaju poseban izazov za ljubitelje zimskih sportova na ovoj ljepotici. Ovogodišnje doba posebno je interesantno upravo zbog pejzaža koji pruža planina prekrivena snježnim prekrivačem, nalik na bijelu pustinju oblivenu zrakama sunca, iznad koje se prostire ništa više nego nebeski krajolik.
Ljepotu planine povećava nejverovatna čudljivost njene klime. Ona je rezultat geografskog položaja Bjelašnice u Dinarskim planinama, geološkog sastava i nadmorske visine. Najviši dio dinarske pregače prema Jadranskom moru u dužini od 300 m predstavlja granicu utjecaja dvije klima - mediteranske i kontinentalne. Tako se na Bjelašnici sukobljavaju vazdušne mase sa mora i planine. Takvo sukobljavanje rezultira izlučivanjem kišnih i sniježnih padavina u jesenjem periodu, a u zimskom periodu do padanja velikih količina snijega, koji se u proljeće dugo zadržava. Ove klimatske specifičnosti su pogodne za razvoj zimskih sportova.
Na najvišem dijelu (2067m nadmorske visine) podignuta je 1894. godine meteorološka stanica, koja je ujedno i najviša stalno nastanjena tačka u Bosni i Hercegovini. Sam vrh je po tome i dobio ime Opservatorija, a sama planina po bjelini kamena i snjegovima koji se zadržavaju na vrhovima i do augusta mjeseca.
Karakteriše je izuzetna promjenljivost klime tako da je na njoj moguće doživjeti tri godišnja doba u jednom danu.
Zime su izuzetno oštre i duge tako da se proljeće osjeća tek polovinom maja, a kratka ljeta znaju biti praćena talasima hladnog vazduha. Srednja godišnja temperatura iznosi samo 0,7°C zbog izrazito niskih zimskih temperatura. Najviša temperatura dostiže 24°C, a najniža -41°C. Ljeti je prekrivena gustom zelenom travom, a zimi i do 4m visokim snijegom. Snažni vjetrovi i gromovi su klimatsko obilježje ove veličanstvene bosanske planinske ljepotice.
Staza ima za sve profile - od početničkih plavih, na koje vuku tanjurići i sidra, do onih ozbiljnih, olimpijskih crno-crvenih, na koje će vas otpremiti spomenuta trosedežnica. Do vrha planine možete produžiti tanjurićem.
Bjelašnica ima i reflektore, tako da ljubitelji noćnog skijanja mogu koristiti jednu stazu tokom 24h. Staza je umjerenog nagiba dužine 750 m te je u potpunosti i vrlo dobro osvijetljena.
Urađen je i kompletan projekt vještačke proizvodnje snijega, te se već od 1. oktobra počela ugrađivati multibarijera.
Neki od poznatijih hotela na bjelasnici su: Hotel Maršal,  Apartman Hamel Babin Do,
Apartmani El Tarik Oil Babin Do, Hotel Hecco Bašcarsija i mnogi drugi.
Bjelašnica je svake godine sve bogatija modernom ugostiteljskom ponudom, Osvježenje možete potražiti u modernistički izgrađenom objektu pod imenom Benetton, u kojem je također smješten i servis, te WC-i. Nasuprot Benettonu je Planinska kuća, drveni objekat vrlo ugodnog interijera, u planinskom štihu kojim odiše duh ZOI '84. Cijene u Planinskoj kući su nešto više jer je to ipak top retro dizajn, no ovdje ćete se moći najesti autohtonih specijaliteta kao što su burek, pite, uštipci, teletina ispod saca i sl.